Yaşam - Sağlık kategorisinde tarafından

İnsomnia (Uykusuzluk) Nedir? İnsomnia (Uykusuzluk) Belirtileri Nelerdir?

1 cevap

0 oy
tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

İnsomnia (Uykusuzluk) Nedir?

İnsomnia (Uykusuzluk), Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte güçlük veya uykunun dinlendirici olmaması gibi şikayetler "uykusuzluk" olarak tanımlanır. Yetişkinlerin yüzde 10–15'inin süregen ve ciddi uykusuzluk tarifi son derece yaygındır. İlerleyen yaşlarda ve kadınlarda daha yaygındır. Uykunun zamanı ve süresi altta yatan hemeostatik uyku sürdürümü ve sirkadiyen (biyolojik saat) süreçlerle belirlenir. Uykusuzluk, bilişsel ve psikomotor performans kaybı, düşük yaşam kalitesi, artmış sağlık harcamaları, artmış iş okul devamsızlığı ve artmış duygudurum ve anksiyete bozuklukları veya madde kullanımı ile ilişkilidir.

İnsomnia (Uykusuzluk) Nedir? İnsomnia (Uykusuzluk) Belirtileri Nelerdir

Uyku problemleri içerisinde yer alan insomnia, bir başka deyişle “farkına varmadan gelen ölüm” olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Hastaların ilk şikayeti gece boyunca hiçbir koşulda uyuyamadan sabahladıkları şeklindedir.

Doğal uyuma dengesini bozan ve tamiri bir hayli zor olan bu hastalık, birkaç gece devam ederse geçici, 1 ile 3 hafta arasında değişirse kısa süreli, üç haftadan fazla sürerse kronik insomnia olarak adlandırılmaktadır.

Dünyada sadece 100 kadar insanı etkileyen insomnia, insanların 7 ay içinde ölümüne de sebep olabilmektedir. Bu hastalığa yakalananların en tipik belirtileri gece uykusuna hazırlanamamak ve rahat bir uykuya dalamamaktır.

İnsomnia hastaları genelde öğleden sonra veya akşama doğru kısa süreli uyudukları için, geceleri uyumakta zorluk çekerler. Bu da çok önemli fiziksel ve ruhsal bozukluklara neden olur.

İnsomnia, bazı ilaçların yan etkileriyle strese bağlı duygusal, fiziksel ve zihinsel sorunlar doğrultusunda oluşabildiği gibi, vücuttaki bir proteinin bozulması ve beyne zarar vermesi ile de ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durum, insomnia ile birlikte terleme, iktidarsızlık, çarpıntı, yürüme güçlüğü, kilo kaybı, anksiyete ve hatta bunamaya bile neden olabilmektedir.

Hastaların geneli orta yaşta olurken, ender olarak genç yaşlarda da görülebilmektedir. 7 ay ile 3 yıl arasında ki bir süreçte insanları ölüme götürebilen bu hastalıktan kurtulmak için, uyku haplarının yanı sıra kediotu gibi bir takım bitkilere başvurulabilmektedir.

Bu hastalıkta ana önlem olarak akapunktur, diyet ve bitkiler öne çıkmaktadır. Ayrıca geleneksel Çin tıbbı insomnia için yaklaşık bin yıldır insanlar lehinde kullanılmaktadır.

İnsomniaBelirtileri:

1- Uykuya geçmede zorlanma
2- Uzun süre uykulu kalamama
3- Çok erken uyanma
4- Yorgun ve sinirli hissetme
5- Gün içinde uykulu hissetme
6- Ruh halinde değişmeler
7- Motivasyon eksikliği
8- Dikkat, konsantrasyon ve hafıza problemleri
9- İşte, okulda veya araba sürerken hata yapma
10- Baş veya mide ağrıları
11- Uyku konusunda düş kırıklığı ve üzüntü hissetme


Bu hastalıktan korunmak için;

1- Yatmadan önce sıcak süt içmek, öğlen egzersiz yapmak, sabah ve öğle yemeğini düzenli yemek, akşam yemeklerini aza indirerek erken yatmak alınacak önlemlerin başında gelir.

2- Çay, kahve, kakao, kola, enerji içecekleri, şekerlemeler ve çikolata gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmak gerekir.

3- Belli bir saatte yatağa gidip, belli bir saatte uyanmak çok önemlidir. Gün arasında uyumamaya özen gösterilmelidir.

4- Uyarıcı ilaç kullananlar, doktora başvurduklarında insomnia şikayetleri ile birlikte bu ilaç kullanımını da bildirmeleri kontrendikasyonlar açısından faydalı olacaktır.

5- Bunların yanında başka yöntemleri de aynı anda kullanarak insomnia karşısında çözüme ulaşılabilir. Kafanızı tamamen boşaltarak müzik dinlemek, kitap okumak, puzzle yapmak gibi şeylerle uğraşılırsa 1-2 gün içinde uykuya geçişlerin daha kolay olacağı görülecektir.


Kaynakça:tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsomnia

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...