137 kez görüntülendi
kullanici resmi Coğrafya kategorisinde tarafından
Türkiye'de Bulunan Endemik Türler Nelerdir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
 
En İyi Cevap

Türkiye'de Bulunan Endemik Türler Nelerdir?


Türkiye’de Anadolu coğrafyası bir kıta büyüklüğünde biyoçeşitliliğe sahip bir bölge olarak bilinmektedir. Anadolu topraklarında birçok türde canlı yaşamaktadır. Bu canlılar, göl, orman, akarsu, deniz, dağ ekosistemlerine adapte olan canlılar olarak üremektedir.

Ülkemizde iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri, iklim geçişleri, su kaynaklarının çeşitliliği, rüzgar geçişlerinin farklılaşması gibi doğal ve beşeri faktörler nedeniyle biyoçeşitlilik oldukça fazladır. Bu da Türkiye’de endemik görülen türlerin bulunmasına neden olmaktadır. Türkiye’ye özel olan ve nadir görülen bitki ve hayvanlar koruma altına alınan türler olarak da bilinmektedir.

Türkiye'de bulunan endemik türler:

  • Kasnak meşesi
  • Sığla ağacı
  • İspir meşesi
  • Datça hurması
  • Kazdağı göknarı
  • Anadolu glayölü
  • *Ters lale
  • Pars

Ülkemizde canlılık çeşitliliklerinin olması ülkemizin denizlerle çevrili olmasına, üç iklim tipinin yaşanmasına ve diyagonal rüzgar, basınç ve sıcaklık gibi iklimsel geçişlerin kesişim noktasında bulunmasına bağlıdır. Türkiye’deki birçok endemik tür koruma altına alınmıştır. Bu türler üzerinde kalıtımsal çalışmalar da yapılarak türlerin devamlılığı sağlanmaktadır.

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok yerinde de endemik türler bulunmaktadır. Bu türler de koruma altına alınmaktadır. Nesillerinin devamlılığının sağlanması için bilimsel destek çalışmaları da yapılmaktadır. Bu nedenle endemik türler oldukça değerlidir. Doğanın korunması endemik türlerin de korunması anlamına geldiğinden çevreye duyarlı olmak bir insanlık görevi olarak bilinmelidir.

İlgili sorular

1 cevap
1 Nisan 2020 Coğrafya kategorisinde Admin tarafından soruldu
1 cevap
3 Ekim 2019 Fen ve Teknoloji kategorisinde Admin tarafından soruldu
1 cevap
10 Nisan 2019 Coğrafya kategorisinde Admin tarafından soruldu
1 cevap
10 Nisan 2019 Coğrafya kategorisinde Admin tarafından soruldu
CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...