797 kez görüntülendi
kullanici resmi İnternet - İnternet Siteleri kategorisinde tarafından

VPN Nedir? VPN Ne işe yarar? VPN Nasıl kullanılır? VPN Çeşitleri Nelerdir?

1 cevap

0 oy
kullanici resmi tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

VPN Nedir? VPN Ne işe yarar? VPN Nasıl kullanılır?

VPN, Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ‘ın kısaltılmasıdır. VPN sayesinde ağlara uzaktan erişim sağlanır. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. Kısacası Virtual Private Network (VPN), İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan bağlantı çeşididir.

VPN istemcisi, TCP/IP (tünel protokolleri) tabanlı sanal bir bağlantı noktasına sanal bir arama gerçekleştirir. VPN istemcisi, İnternet üzerinden bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal bir noktadan noktaya bağlantı kurar, kaynak ya da uzaktan erişime geçmek istediği sunucu kimlik bilgilerini kontrol eder ve doğruladıktan sonra VPN istemcisiyle uzaktan erişime geçtiği sunucuyla veri akışı gerçekleşir.

Veriler, akı sırasında noktadan noktaya bağlantı gibi üst bilgi kullanılarak kapsüllenir. Üst bilgi verilerin bitiş noktasına erişimleri için paylaşılan veya ortak ağ üzerinden yönlendirme bilgileri sağlar. Özel ağ bağlantısını taklit etmek için transfer edilen veriler şifrelenir. Bu sayede ortak ağ üzerinden başka kimse tarafından ele geçirilen veriler elde edilemez.

VPN Nedir, Ne işe yarar, Nasıl kullanılır?


VPN Nasıl Çalışır?

VPN servisleri siz abone olduktan sonra size bir kullanıcı adı ve şifre sağlarlar. (Büyük çoğunluğu ücretlidir.) Bu sayede bazı programlar aracılığıyla servis sağlayıcınızın elinde bulunan sunuculara bağlanırsınız. Bu noktadan sonra internet üzerinden yaptığınız tüm işlemler o sunucu üzerinden gerçekleşir. Yani siz YouTube'a bağlanmak istediğinizde sunucunuz sizin adınıza siteye giriş yapar ve siteden istekte bulunur. Girmek istediğiniz siteden gelen verileri ise şifreleyerek kullandığınız cihaza gönderir. Sunucu ve sizin aranızdaki tüm veri akışı yüksek standart şifreleme sistemleri ile korunduğu için aktarılan verilerin güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca yukarıda da söylediğim gibi VPN servislerinin çeşitli ülkelerde bulundurdukları sunucular sayesinde istediğiniz an dünyanın istediğiniz yerinden internete erişebilir, böylece ülkelerin koymuş olduğu sansür sınırlarının dışına çıkabilirsiniz.

vpn nedir nasıl çalışır


VPN Çeşitleri Nelerdir?

İki çeşit VPN bağlantısı vardır. İlki uzaktan erişim VPN, diğeri ise siteden siteye VPN’dir.

Uzaktan Erişim VPN:

Uzaktan erişim VPN bağlantıları, evinde çalışan ya da seyahat esnasında ofisinde olamayan kullanıcıların İnternet üzerinden özel ağ üzerindeki sunucuya erişme imkânı sağlar. VPN, istemcisiyle uzaktan erişim sunucusu arasında noktadan noktaya bir bağlantıdır. Ayrıca veriler özel bir ağ üzerinden gönderiliyormuş gibi görünmektedir. Bu yüzden ortak ağın gerçek alt yapısı önemli değildir.

Siteden siteye VPN:

Siteden siteye VPN bağlantıları farklı ofisler arasında veya farklı kuruluşlar arasında ortak bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletişimi sağlamaz. VPN bağlantısı WAN (Wide Area Network) bağlantısı gibi çalışır. WAN bağlantısı şehirler, ülkeler gibi uzun mesafeler arasında iletişimi sağlayan ağ çeşididir. Ağlar, İnternet üzerinden verileri bir yönlendirici ile başka bir yönlendiriciye iletir. Yönlendicilere göre VPN bağlantısı, veri bağlantısı olarak işlev görmektedir.

Siteden Siteye VPN bağlantısı özel bir ağın iki bölümünü birbirne bağlar. VPN sunucusu, bağlı olduğu ağa bağlantı sunarken, yanıtlayan diğer sunucu ya da yönlendirici (VPN sunucusu), yanıtlayan yönlendiricinin (VPN istemcisi) kimlik bilgilerini doğrular. Karşılıklı doğrulama sağlanır. Ayrıca siteden siteye VPN bağlantısı üzerindeki iki sunucuda gönderdikleri veri transferlerinin başlangıç noktaları tipik olarak yönlendiriciler veya sunucular değillerdir.

VPN hizmetini kullanmak için farklı yöntemler vardır. Kimisi ücretli abonelik ile bilgisayara kurulan bir program aracılığıyla kullanıma imkan verirken, kimi hizmetler de İnternet üzerinden link bazında giriş için kullanılır.


Kaynak: http://www.pcworld.com.tr/nasil-yapilir/vpn-nedir-nasil-kullanilir/

İlgili sorular

CevapBizde.com bilgi kazanmak ve paylaşmak için bir yer. Soru sormak, benzersiz anlayışlara ve kaliteli cevaplara katkıda bulunan insanlarla iletişim kurmak için online bir platformdur.

Üstelik Üye Olmak Ücretsiz!

Üye Olmak için TIKLAYIN!
DMCA.com Protection Status
...